صنعت نفت و گاز

سپراتورهای نفت و گاز

تأسیسات نفت و گاز می‌بایست در تمام طول ۲۴ ساعت، در مدار کاری قرار گیرند. شرایط کاری متفاوت، از چاه‌ها و تجهیزات نفتی در یخبندان سیبری گرفته تا چاه‌های نفت در بیابان‌های سوزان و حتی شناورهای FPSO در اقیانوس‌ها همگی باید بتواند به صورت دائم در حال کار و تولید باشند.

سپراتورهای شرکت GEA از هر لحاظ شرایط اینگونه بهره برداری را فراهم می‌سازند. برای دهه‌های متمادی، این شرکت جایگاه ثابتی در صنعت نفت داشته است و در این زمینه از دو جنبه دقت تجهیزات و قابل اطمینان بودن آن شناخته می‌شود.

gea_s2

جداسازی فازهای آب و نفت، خالص‌سازی امولوسیون‌ها و حذف ذرت ریز (Cat fines):

احتیاجات و روش‌ها برای پردازش روی نفت خام، slop oil و سایر مخلوط‌های جامد/مایع اساساً متفاوت است. در تمامی موارد، جداسازی و تکنولوژی پردازش شرکت GEA اولین انتخاب است و در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود. از سکوهای حفاری و شناورهای FPSO در دریای آتلانتیک تا معادن ماسه نفتی کانادا و برای تمام پالایشگاه‌ها در سرتاسر دنیا.

با تجربه‌ای بالغ بر سه هزار فرآیند انجام شده در صنعت، شرکت GEA تخصص کافی در زمینه جداسازی و خالص‌سازی برای مدیای ویسکوز، رقیق و با ذرات معلق بالا را دارد. سپراتورهای با دور بالا این شرکت با ظرفیت ۸۰ مترمکعب بر ساعت برای کاربردهای مختلف نظیر آبگیری و نمکزدایی نفت خام، جداسازی گل حفاری، و تصفیه آب تولیدی از چاه کاربرد دارد.

دکانتورهای سه فازی برای صنایع نفت و گاز

برای صنعت نفت و گاز شرکت GEA دکانتورهای سه فازی را برای بازیافت لجن‌های نفتی پیشنهاد می‌کند.

Slop oil که معمولاً دارای ناخالصی باقیمانده از صنایع بالادستی می‌باشد، بدلیل دارا بودن آب و مواد جامد مشخصات لازم و استاندارد را برای استفاده ندارد. در بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت، به عنوان نمونه در آمریکای جنوبی، خاورمیانه و روسیه، عملیات معمول برای سالیان متمادی این بوده است که اینگونه نفت را در لاگون‌ها پمپ می‌کردند. این لاگون‌ها هر کدام ظرفیت نگهداری بیش از یک میلیون بشکه را داشتند. این حوضچه‌ها معمولاً ترکیبی از فرآورده‌های مختلف نفتی، آب و مواد جامد را داشتند. میزان آب می‌تواند بین ۱۰ تا ۷۰ درصد باشد و میزان مواد جامد معمولاً بین ۳ تا ۱۵ درصد است. در داخل این لاگون‌ها از محلول‌های آبی با وسکوزیته کم تا موادی با ویسکوزیته بالا شبیه واکس و تار پیدا می‌شود.

gea_s1

دکانتورهای موجود GEA برای این کاربرد دارای زاویه کم در bowl برای تغلیظ بهینه و سیستم محرک scroll برای ماکزیمم قدرت می‌باشد. GEA همچنین دارای پتنت در طراحی bowl برای جداسازی آب نمک با وزن مخصوص ۱٫۵ می‌باشد.

شرکت GEA توانسته است با ترکیب موفق تکنولوژی جداسازی موجود با استفاده حداقلی از مواد شیمیایی و فرآیند صحیح بر این موانع فائق بیاید. دکانتورهای سه فازی سری جدید کارایی بالا را با حداقل مصرف انرژی به ارمغان می‌آورد. استفاده از دانش deep pond و summationdrive بصورت همزمان باعث کاهش مصرف انرژی تا ۳۰ درصد شده است.

مزیت‌های دکانتورهای GEA:
• استفاده از کربید تنگستن در بدنه اسکرول برای عمر کارکرد طولانی تر
• تمام قطعات متحرک و درب از جنس اسینلس استیل
• کاهش مصرف انرژی و بالاترین انعطاف‌پذیری برای اختلاف سرعت‌های مختلف